عنوان کامل پایان نامه :

  تأثیر تولید و بازاریابی خرما در برقراری ارتباط شهر و روستا

قسمتی از متن پایان نامه :

طبق جدول بالا اکثر روستاهایی که مالکین ساکن شهر، اراضیشان را با نظارت مستقیم مورد بهره­برداری قرار می­دهند به شهر مهرستان نزدیک هستند، روستاهایی مانند کوران و چگرد از این دسته­اند. همچنین درصد کمی از مالکین اراضیشان را بوسیله کارگران روزمزد مورد بهره­برداری قرار می­دهند به طوریکه در سه روستای چگرد، دهی و منظوری هیچ مالکی زمینش را به این شیوه مورد بهره­برداری قرار نمی­دهد.

در ارتباط با سهم­بری نیز می­ توان گفت با در نظر داشتن اینکه تولید، توسط عوامل تولید(آب، زمین، بذر، نیروی انسانی، ابزار تولید) انجام می­گردد برای مطالعه روابط و مناسبات تولید در ارتباط با مالکین غایب از روستا بایستی مالکیت عوامل تولید مشخص و در نهایت نحوه تقسیم محصول مورد مطالعه قرار گیرد. با در نظر داشتن مطالعات میدانی و مصاحبه­های انجام شده در این زمینه مالکیت 4 عامل تولید ( غیر از نیروی انسانی که همان کشاورز می باشد) چه در زراعت و چه در باغداری متعلق به مالک غایب از روستا می باشد اما نحوه سهم­بری و تقسیم محصول در زراعت و باغداری متفاوت می باشد. در واقع روستایی که بر روی زمین مالک کار می­کند تمام عملیات تولید و برداشت محصول را انجام می­دهد و در نهایت تقسیم محصول بنا به توافق تقسیم می­گردد. در زراعت سهم روستایی 50 درصد محصول می باشد یعنی در نهایت نیمی از محصول برداشت شده به کشاورز یا روستایی می­رسد. در باغداری نیز اداره زمین و عملیات تولید نیز همین گونه می باشد اما تقسیم محصول به نحو دیگری صورت می­گیرد که در نهایت یک سوم محصول به کشاورز می­رسد. به نظر می­رسد دلیل بالا بودن سهم کشاورز از محصول برداشت شده در زراعت به دلیل بیشتر بودن کار و صرف زمان بیشتر  برای به ثمر رسیدن محصول در این بخش می باشد زیرا که محصولات عمده در بخش زراعت گندم و جو و در باغداری خرما می باشد که نسبت به محصولات زراعی نیاز به وقت کمتری دارد و کشاورز زحمت و وقت کمتری را برای تولید محصولات باغی و اداره زمین مالک می­کند. البته ناگفته نماند مبنای تقسیم محصول در نهایت همان توافق بین مالک و روستایی می باشد اما اکثرا تقسیم به شکلی که تبیین داده گردید انجام می­گیرد.

در مجموع با در نظر داشتن اینکه زمین در اختیار اکثر مالکان ساکن شهر دارای مساحت بالا و شیوه بهره­برداری توسط خود مالک و یا کارگر می باشد و تولید با بهره گیری از روش­های جدید و بهینه انجام می­گردد و پیش روی کشاورزان دارای زمین­های کوچک هستند و تولید به شیوه سنتی انجام می­گردد، درآمد بیشتری نصیب مالکان ساکن شهر می­گردد و باعث خارج شدن سرمایه از نظام تولیدی روستا می­گردد زیرا که با در نظر داشتن مصاحبه­های انجام شده در این زمینه اکثر درآمد حاصل از این تولید مالکان صرف خرید زمین در شهر می­گردد و به نظام تولیدی برنمی­گردد. البته ناگفته نماند که شیوه سهم­بری تا حدودی این خروج سرمایه را تعدیل می­کند زیرا که در ارتباط با محصولات زراعی نیمی از محصول و در محصولات باغی یک سوم محصول به کشاورز خرده مالک یا روستایی بدون زمین می­رسد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-بین شهر زابلی و حوزه پیرامونی(روستایی) از بعد اقتصادی چه نوع روابطی حاکم می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-عوامل و نیروهایی که بر شکل گیری این روابط اثرگذار هستند، کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه