اگر قرار است به کمبود مسکن رسیدگی شود، دولت باید در «بانکداری زمین» نقش داشته باشد – ایریش تایمزمیشل نوریس، دانشگاهی UCD و عضو هیئت مدیره LDA گفت که آژانس توسعه زمین ایالتی (LDA) باید نقش فعالی در “بانکداری زمین” ایفا کند تا مکان های جدید کافی برای مسکن را ایمن کند.

پروفسور نوریس، مدیر مؤسسه سیاست عمومی UCD Geary، در کنفرانس سالانه آژانس مسکن در دوبلین در روز پنجشنبه گفت که تملک زمین برای مسکن “بخش واقعی گمشده از نظر سیاست مسکن” بوده است. او گفت: «در دسترس بودن زمین و مدیریت فعال زمین برای مسکن اجتماعی و مقرون به صرفه واقعاً حیاتی است. “اگر به برخی از اشتباهاتی که ما در گذشته مرتکب شده‌ایم نگاه کنید، فکر می‌کنم شکست در مدیریت فعال در دسترس بودن زمین یک اشتباه کلیدی است.”

او گفت که موانعی که برای مقامات محلی یا نهادهای مسکن تایید شده (AHBs) برای خرید زمین «به روشی مقرون به صرفه» وجود دارد، مانع از توسعه مسکن اجتماعی و سهام عمومی مسکن شده است. این یک مشکل است زیرا توانایی ساخت مسکن اجتماعی را از صفر محدود می کند و عدم ساخت و ساز از ابتدا یک مشکل است زیرا زمانی که ما خانه ها را از بخش خصوصی می گیریم تا به بخش اجتماعی منتقل شویم، به عرضه اضافه نمی کنیم. ”

او گفت که خرید خانه های از قبل برنامه ریزی شده یا ساخته شده از بخش خصوصی اغلب به این معنی است که تامین کنندگان مسکن اجتماعی مسکنی را که نیاز مستاجرانشان را برآورده می کند، دریافت نمی کنند. «انواع خانه‌هایی که بخش خصوصی برای فروش ارائه می‌کند معمولاً خانه‌های سه خوابه و بزرگ‌تر هستند و اکثریت قریب به اتفاق افراد در لیست انتظار مسکن اجتماعی، خانوارهای یک و دو نفره هستند.»

علاوه بر این، او گفت که اکثر مسکن های اجتماعی موجود خانه های سه خوابه یا بزرگتر بودند. “بنابراین اندازه خانه نیاز را برآورده نمی کند. اکثر بی خانمان ها مردان مجرد هستند که بسیاری از آنها 20 سال در لیست انتظار در خروجی فعلی هستند. بنابراین ما باید بانک‌های زمین را فعال‌تر مدیریت کنیم و مقامات AHB و محلی را قادر به خرید زمین کنیم… آژانس توسعه زمین باید نقش واقعاً فعالی در بانکداری زمین در درازمدت ایفا کند و سپس آن زمین را در اختیار نهادهای مسکن تایید شده و مقامات محلی قرار دهد. ”

دراق اوبراین، وزیر مسکن در کنفرانسی گفت که او این هفته موافقت کابینه را برای ایجاد صندوق تملک زمین که تحت نظارت آژانس مسکن خواهد بود، دریافت کرده است. “من متقاعد شده ام که صندوق فعال سازی، در رابطه با خرید زمین قابل توسعه جدید که دولت می تواند فعال کند و به ویژه بر روش های مدرن ساخت و ساز سریع تمرکز کند، چیزی است که بسیار مهم است.”

درموت اولری، اقتصاددان ارشد Goodbody Stockbrokers، در کنفرانس گفت که دولت باید بودجه توسعه ساخت تا اجاره را تامین کند، در غیر این صورت آنها ساخته نخواهند شد. بانک‌ها اشتهای ریسک برای تامین کامل افزایش مورد نیاز در عرضه مسکن را ندارند. خانه‌سازی «صنعتی بسیار سودآور نبود وگرنه افراد بیشتری وارد آن می‌شدند و از آن بهره می‌برند».

ساخت آپارتمان در دوبلین مهمترین عنصر افزایش عرضه بود، اما او گفت که ساخت آنها به طور فزاینده ای غیرقابل دوام می شود.

«قابلیت ساخت و ساز به اجاره در حال حاضر تهدید شده است. آقای اولری گفت: ما شاهد تاثیر آن از نظر عرضه جدید هستیم. شروع کار آپارتمان در حال سقوط است. تمرکز بر بخش ساخت و ساز به اجاره – اگر قرار است ساخته شوند، شخص دیگری باید بودجه آن را تامین کند…دولت باید این شکاف را تا حدودی پر کند.”


دیدگاهتان را بنویسید