تغییرات در طرح کشاورزی محیط زیست بورن جرقه استعفای هم‌بنیان‌گذاران – ایریش تایمز را برانگیخت


به گفته یکی از بنیانگذاران آن، موفقیت یک برنامه منحصر به فرد زیست محیطی شامل صدها کشاورز در اطراف بورن می تواند با ارائه یک طرح جدید و گسترده تحت اصلاحات سیاست مشترک کشاورزی اتحادیه اروپا (Cap) تضعیف شود.

برنامه Burren که شامل بیش از 330 کشاورز در کو کلر است، در سطح اروپا به عنوان یک پروژه حفاظتی که مدیریت کشاورزی پایدار را ترویج می کند، به رسمیت شناخته شده است.

با این حال، دکتر برندان دانفورد و یکی از بنیانگذاران شارون پار به دلیل نگرانی در مورد یکپارچگی زیست محیطی طرح جایگزینی که آنها می ترسند به زوال چشم انداز Burren منجر شود، از آن استعفا داده اند.

کارهای انجام شده به عنوان بخشی از این برنامه، که به کشاورزان در مورد نحوه مدیریت زمین خود و مشاوره در صورت نیاز آزادی بیشتری می دهد، شامل احیای زیستگاه های آسیب دیده، کنترل اسکراب، تعمیر دیوارها، حفاظت از منابع آب و ارائه دسترسی به زمین است.

مزارع تحت پوشش این طرح تحت یک چک لیست «سلامت زیستگاه» درجه بندی می شوند و کشاورزانی که امتیازات بالاتری دریافت می کنند، حق دریافت پرداخت های بیشتر را دارند.

پس از 13 سال فعالیت، برنامه از 1 ژانویه تغییر می کند. کشاورزان باید به طرح محیط زیست روستایی کشاورزی-اقلیمی، معروف به Acres Burren Aran CP، که قلمرویی از جزایر آران تا شرق گالوی را پوشش می‌دهد، منتقل شوند. بیم آن می رود که این امر همچنین منجر به کاهش مشوق ها برای اقدامات حفاظتی شود و میانگین پرداخت از 9000 یورو به 7000 یورو کاهش یابد.

دکتر دانفورد گفت که پرداخت‌های مبتنی بر نتایج و حمایت محلی قابل توجه این برنامه، با پشتوانه «جاه‌طلبی زیاد»، موفقیت زیست‌محیطی آن را تضمین می‌کند، در حالی که این طرح جدید خطر فرسایش عناصر ساده، منصفانه و مؤثر آن را دارد.

او گفت: «این به پول نیست. این نشان می‌دهد که کشاورزان در صورت حمایت می‌توانند برای محیط‌زیست خدمات ارائه دهند.»

او گفت که در زمان بحران ملی تنوع زیستی، برنامه جدید فاقد انعطاف بود و از فرصت ها تحت پوشش جدید استفاده نمی کرد. او گفت که از واکنش شدید کشاورزان شرکت کننده که از تغییرات در طرحی که مالکیت آن را داشتند ناراحت بودند، شگفت زده شد.

ما از جاه طلبی و مقیاس پذیری استقبال می کنیم، اما متأسفیم که یکپارچگی محیط زیست کاهش یافته است. مطمئناً در بورن، دکتر دانفورد گفت.

مایکل داوورن، عضو Burren IFA – یکی دیگر از بنیانگذاران این برنامه – به Clare Champion گفت که “این یک آشفتگی نامقدس است و غیرقابل تصور است که چیزی که نان تست اروپا و الگوی پروژه های بی شمار دیگری است نابود شود.”

وی افزود: «تعاون تعهداتی در زمینه تنوع زیستی داده است و حقیقت این است که بدون برنامه اختصاصی، بورن تا 20 سال دیگر به جنگل فندق بازخواهد گشت. ما دو دهه است که آن را دور نگه داشته ایم. کار سختی است، اما با بودجه قابل اجراست.»

مایکل بیگینز، رئیس توسعه روستایی IFA گفت این استعفا «سوالات جدی در مورد اعتبار» طرح Acres ایجاد می کند.

باورنکردنی است که یک پروژه، که به عنوان الگوی بسیاری از پروژه های دیگر در سراسر اتحادیه اروپا استفاده می شود، مجبور به کاهش استاندارد زیست محیطی خود شود. وزیر باید قدم بردارد و اطمینان حاصل کند که هیچ کشاورز به دلیل طراحی طرح جدید Acres ضرری در درآمد نداشته باشد.

Cop27: چه توافقی صورت گرفت و چه تفاوتی خواهد داشت؟

چارلی مک‌کونالوگ، وزیر کشاورزی و پیپا هکت، وزیر امور خارجه، در این هفته با کشاورزان محلی از جمله دکتر دانفورد درباره این موضوع ملاقات کردند. در بیانیه ای، آنها گفتند که “کار عالی انجام شده توسط برنامه Burren – توسط کشاورزان، مشاوران و خود تیم Burren – با منافع متعاقب آن برای محیط زیست و جامعه در Co Clare” را تشخیص می دهند.

آقای مک‌کونالوگ گفت: «مهم است که این فرصت را به تعداد بسیار بیشتری از کشاورزان ارائه دهیم تا سطح زمین بسیار بزرگ‌تری را با هدف نهایی دستیابی به نتایج بهتر برای تنوع زیستی، آب و هوا و کیفیت آب به‌دست آوریم.»

خانم هاکت گفت: “هدف ما با Acres این است که جاه طلبی های زیست محیطی خود را به طور قابل توجهی ارتقا دهیم. 1300 کشاورز در منطقه Burren-Aran می توانند مشارکت کنند که بیش از 300 درصد افزایش یافته است.

هر دو وزیر از افزایش قابل توجه نظارت و ارزیابی زیست‌محیطی در منطقه استقبال کردند و افزودند که آنها اهمیت اطمینان از تشویق کشاورزان با مناطق وسیعی از زمین‌های با کیفیت زیست‌محیطی بالا را برای ادامه ارائه سطح بالایی از مزایای زیست‌محیطی تشویق می‌کنند.

آنها گفتند که مقامات دپارتمان از نزدیک با تیم Burren برای ایجاد یک ساختار پرداخت پاداش سفارشی برای دستیابی به این هدف همکاری کرده‌اند و به این کشاورزان پاداش می‌دهند تا زمین‌های خود را در سطح بالای زیست‌محیطی حفظ کنند، «در نتیجه از عقب‌نشینی یا زوال محیطی جلوگیری شود».

دکتر دانفورد به ایرش تایمز گفت که با وجود این که جلسه خوبی با وزرا بود، نگرانی های او در مورد تضعیف عناصر زیست محیطی برنامه برن همچنان وجود دارد.

با این حال، او از کشاورزان خواست تا علیرغم نگرانی هایش برای این طرح درخواست دهند زیرا “گزینه دیگری وجود ندارد”.

او مزایای گسترش را تصدیق کرد اما گفت: «اگر بخواهیم یکپارچگی را از دست بدهیم، نمی‌خواهیم مقیاس داشته باشیم».

کشاورزان پیشنهاد کرده اند که چشم انداز بورن با توجه به “وسعت و کیفیت منحصر به فرد زیستگاه ها و باستان شناسی موجود” به عنوان “شرایط استثنایی” طبقه بندی شود. چنین اقدامی تحت پوشش مجاز است.


دیدگاهتان را بنویسید