سازمان دیده بان می گوید همه به جز 2 درصد از پول جایزه ملی لاتاری درخواست نشده صرف بازاریابی می شود – ایرش تایمزناظر مخارج ایالتی فاش کرده است که فقط 354000 یورو از تقریباً 18 میلیون یورو برنده های بدون ادعا در لاتاری ملی هر سال به جوایز بیشتری باز می گردد.

تحقیقات سیموس مک‌کارتی توسط حسابرس و حسابرس کل (C&AG) در مورد حساب‌های اپراتور قرعه‌کشی نشان می‌دهد که بازیکنان برنده لاتاری بین سال‌های 2015 تا 2021 نتوانسته‌اند بیش از 124 میلیون یورو مطالبه کنند.

طبق قرارداد خود، اپراتور Premier Lotteries Ireland DAC باید از پول جایزه درخواست نشده برای تبلیغ قرعه کشی استفاده کند، که سال گذشته 290 میلیون یورو برای کیف عمومی جمع آوری کرد.

آقای مک کارتی با حضور در کمیته حساب های عمومی Oireachtas گفت که قرارداد مشخص می کند که برنده های جمع آوری نشده باید توسط اپراتور ظرف یک سال برای جوایز اضافی و “برخی برای بازاریابی” استفاده شود.

آقای مک کارتی در جلسه استماع گفت، طی شش سال گذشته، 98 درصد از پول جایزه درخواست نشده صرف «بازاریابی اضافی» شده است در حالی که تنها 2 درصد برای «جوایز اضافی» هزینه شده است.

او افزود، گزارش C&AG توصیه می‌کند اطلاعات بیشتری به حساب‌های سالانه لاتاری ملی اضافه شود تا مردم «به وضوح بیشتری ببینند» که پول در کجا خرج می‌شود.

آقای مک کارتی به کمیته گفت که فروش بلیط برای لاتاری ملی بین سال های 2015 تا 2021 51 درصد افزایش یافته است و از 670 میلیون یورو به 1.1 میلیارد یورو رسیده است.

در مدت مشابه، نسبت فروش اختصاص یافته به جوایز از 55.6 درصد به 57.6 درصد افزایش یافته است.

تنظیم کننده لاتاری ملی Carol Boate که در اکتبر 2017 منصوب شد، با حضور در کمیته برای اولین بار، گفت که مشارکت در اهداف خیر با فروش از 188 میلیون یورو در سال 2015 به 304 میلیون یورو در سال گذشته افزایش یافته است.

آلن کلی، TD کارگر گفت این واقعیت که تنها 2 درصد از برنده‌های ادعا نشده به جوایز بیشتری بازمی‌گردد «برای عموم مردم بسیار بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود».

او گفت: “از هر کسی که به این موضوع نگاه می کند، این قابل قبول نیست… تا هر مالیات دهنده ای که به این موضوع نگاه می کند قابل قبول نیست.”

آقای کلی گفت “بدیهی است که مجوز باید تغییر کند” زیرا “ناعادلانه” بود.

خانم بوات پاسخ داد که “شکل بندی” قرارداد “نسبت خاصی” را در مورد نحوه خرج کردن پول های مطالبه نشده تعیین نمی کند “بنابراین هیچ نقشی برای من در تعیین نسبتی که آنها بین این دو مبلغ تخصیص می دهند وجود ندارد”.

او افزود: “به ذهن من خطور کرده بود که آیا با مجوز مطابقت دارد یا خیر” و “من بررسی کردم که آیا لازم است نسبت خاصی را تضمین کنم یا نه، اما اینطور نیست.”

خانم بوات گفت در نهایت کل طرح مجوز برای راه اندازی لاتاری ملی مربوط به Oireachtas است و هرگونه تغییر در قرارداد برای اصرار بر بازگشت پول بی ادعای بیشتر به جوایز “معنای مذاکره مجدد در مورد مجوز خواهد بود.”


دیدگاهتان را بنویسید