هشدار وزیر نسبت به مخالفت در مورد اسکان پناهندگان اوکراینی – آیریش تایمزسایمون هریس، وزیر آموزش عالی و تکمیلی، گفت که تردیدی ندارد که مردم ایرلند می‌خواهند به مردم اوکراین کمک کنند، اما نسبت به افتادن در دامی که توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه ایجاد شده بود، هشدار داد.

آقای هریس گفت که او معتقد است که اکثریت قریب به اتفاق مردم ایرلند می‌خواهند با مردم اوکراین همبستگی نشان دهند، اما تعداد کمی با برنامه‌های خود به دنبال سوء استفاده از نگرانی‌های مشروع در میان جوامع هستند.

من فکر می‌کنم اساساً مردم این کشور می‌خواهند با اوکراین درست عمل کنند. من فکر می‌کنم مردم ایرلند در حمایت از اوکراین مصمم هستند، زیرا مردم آن را درک می‌کنند، آنها متوجه می‌شوند که این فقط یک جنگ علیه اوکراین نیست، بلکه حمله به ارزش‌های اروپایی، به آزادی، و به استقلال ارضی است.

فکر می‌کنم آن‌ها متوجه می‌شوند که این واقعاً تضاد بین دو دیدگاه بسیار متفاوت از جهان است – دیکتاتوری در مقابل دموکراسی – و فکر می‌کنم مردم ایرلندی نیز می‌دانند که ترک وطن شما نیز چگونه است.

و من فکر می‌کنم مردم این کشور از آغاز این جنگ می‌خواهند به طرز فوق‌العاده‌ای سخاوتمند و حامی مردم اوکراین باشند و فکر می‌کنم این موضع اکثریت قاطع مردم در این کشور است.

آقای هریس گفت هیچ راه حل آسانی برای ایرلند یا سایر کشورهای اروپایی که به دنبال ایجاد سرپناه و پناهگاه برای میلیون ها اوکراینی فراری از جنگ در سرزمین خود هستند وجود ندارد.

آقای هریس در پاسخ به این سوال که آیا از برگزاری جلسات اعتراضی در جوامعی مانند ایست وال در دوبلین و کیل، کو کیلدر نگران است، از مردم خواست تا در اظهارنظر خود محتاط باشند.

«جوامعی هستند که می خواهند سؤال بپرسند، می خواهند با آنها مشورت شود، کسانی که می خواهند نظراتشان شناخته شود، صدایشان شنیده شود. این بسیار متفاوت از موقعیتی است که در آن مردم برای مزیت سیاسی یک موقعیت جنگی را ربودند.

بنابراین، تفاوت بسیار زیادی بین اعتراض مشروع، سؤالات مشروعی که مردم می پرسند و هر کسی که تلاش می کند انگیزه متفاوتی ایجاد کند، وجود دارد و مهم است که آنها را متمایز کنیم و من مطمئناً، من نیز قطعاً تفاوت قائل خواهم شد.»

آقای هریس در سخنرانی در هیئت آموزشی و آموزشی کورک گفت که دولت در حال ارائه راه حل هایی است که به موجب آن افرادی که خانه های خالی دارند می توانند با مقامات محلی خود تماس بگیرند و در صورت کمک به پناهندگان کمک مالی دریافت کنند.

و او گفت که دولت همچنین به دنبال راه‌هایی برای دستیابی سریع‌تر به اسکان موقت اوکراینی‌ها است و گفت که اکنون یک صندوق اجتماعی برای کمک به جوامعی وجود دارد که از تعداد زیادی از مردم در مناطق خود حمایت می‌کنند.

ما همچنین باید به خاطر داشته باشیم که در دام پوتین نمی افتیم زیرا به یاد داشته باشید که از نظر من این حمله به اروپا است. می توان تصور کرد که ایجاد ناهماهنگی در اروپا بخش مهمی از هدف پوتین است.

«تا کنون از زمان شروع این جنگ، من فکر می کنم که سطح همبستگی در سراسر اتحادیه اروپا قابل توجه و دلگرم کننده بوده است. ما این کار را در آموزش انجام داده‌ایم، جایی که همه از برنامه اراسموس پلاس برای حمایت از دانشجویان، محققان اوکراینی استفاده می‌کردیم.

وی گفت: «ما در زمینه تحریم‌ها به عنوان یکی عمل کرده‌ایم. و من فکر می کنم که از نظر حمایت از اوکراین و ارسال یک پیام بسیار واضح به رژیم پوتین بسیار مفید بوده است، بنابراین ما باید در اینجا بسیار مراقب باشیم که دقیقاً در مورد انگیزه های پوتین در اینجا چه می گذرد.

یکی از انگیزه‌های او کاملاً واضح است که چراغ‌ها و برق را در اوکراین خاموش کند، زیرا در فصل سرمای سرد زمستانی فرا می‌رسد و ایجاد اختلال گسترده برای مردم اوکراین و در نتیجه فرار مردم از کشورشان است.

بسیار واضح است که ایرلند همیشه در کدام سمت خواهد بود. ما نسبت به آن وضعیت بی طرف نیستیم. این یک فاجعه انسانی وحشتناک است که ناشی از تهاجم وحشیانه غیرقانونی به کشوری در اروپا است.»


دیدگاهتان را بنویسید